Azərbaycanda yeni xidmətin tətbiqinə başlanacaq - Kartın fiziki mövcudluğu gərəksiz olacaq
“Visa” beynəlxalq ödəniş sistemi “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC ilə birlikdə yeni “Visa Token Service”in tətbiqinə başlayır.
Bu barədə “Visa”dan məlumat verilir.
“Sentyabrın 10-da “Visa” Bakıda Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ilə birlikdə reallaşdırılan “Visa Token Service”in təqdimatını keirəcək. Tədbirdə ABB, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, MBNP, AMB-nin nümayəndələri iştirak edəcək”, - şirkətdən qeyd ediblər.
Xəbər verildiyi kimi, “Visa” yayda Azərbaycanda tokenizasiya texnologiyası – istifadəçilərin kart məlumatlarının şifrlənməsini tətbiq etməyi planlaşdırırdı. Qeyd olunan texnologiya ondan ibarətdir ki, əməliyyatın həyata keçirildiyi zaman kartın bütün məlumatları şifrlənir. Bu, tranzaksiyaların təhlükəsizliyini asanlaşdırmağa imkan yaradacaq.
Gələcəkdə tokenizasiya həmçinin kartları istifadəçilərin mobil telefonlarına uyğulamağa şərait yaradacaq, bu da kartın fiziki mövcudluğunu gərəksiz edəcək.