Dövlət bankının mənfəəti 2 dəfədən çox artıb
“Azər-Türk Bank” ASC 2019-cu ilin 1-ci yarısını (yanvar-iyun dövrünü) 774 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Bankın xalis qazancı 2,2 dəfə artıb. Belə ki, “Azər-Türk Bank” 2018-ci ilin 1-ci yarısını 353 min manat xalis mənfəətlə bağlamışdı.
“Marja” Bankın rüblük hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu ilin yanvar-iyun dövründə “Azər-Türk Bank”ın cəmi gəlirləri 15 milyon 710 min manat (10 milyon 764 min manatı faiz, 4 milyon 792 min manatı qeyri-faiz gəlirləri və 154 min manatı ehtiyatdan qayıtma), cəmi xərcləri isə 14 milyon 936 min manat təşkil edib. Nəticədə Bank ilk 6 ayı 774 min manat xalis mənfəət ilə bağlayıb.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ilin yanvar-iyun dövründə “Azər-Türk Bank”ın cəmi gəlirləri 14 milyon 233 min manat (8 milyon 112 min manatı faiz, 5 milyon 444 min manatı qeyri-faiz gəlirləri, 1 milyon 14 min manatı ehtiyatdan qayıtma və 53 min manat digər gəlirlər), cəmi xərcləri isə 13 milyon 880 min amant təşkil etmişdi. Nəticədə Bankın 353 min manat mənfəəti qalmışdı.
2019-cu ilin 1-ci yarısında 2018-ci ilin 1-ci yarısı ilə müqayisədə “Azər-Türk Bank”ın faiz gəlirləri 32,7% artıb, qeyri-faiz gəlirləri isə 12% azalıb.
Həm faiz gəlirlərinin artması və həm ehtiyatdan qayıtma “Azər-Türk Bank”ın mənfəətinin artmasını təmin edib.
30 İyun 2019-cu il tarixində “Azər-Türk Bank” 336 milyon 9 min manat cəmi aktivlərə malik olub. 30 İyun 2018-ci il tarixində Bankın cəmi aktivləri 313 milyon 744 min manat təşkil etmişdi.
2018-ci ilin 1-ci yarısının yekunu ilə müqayisədə müştərilərə verilən kreditlər 25 milyon 790 min manat və ya 19,4% artaraq 30 İyun 2019-cu il tarixində 159 milyon 10 min manata çatıb.
Digər bankların “Azər-Türk Bank”a borcları təxminən 34 milyon manat və ya 56% artaraq 94 milyon 856 min manata yüksəlib. Qeyd edək ki, banklar digər banklara depozit yerləşdirərək də gəlir götürürlər.
“Azər-Türk Bank” qiymətli kağızlara da investisiyasını artırıb.
MÜŞTƏRİ HESABLARI ARTIB
“Azər-Türk Bank”ın digər banklar və maliyyə müəssisələri qarşısında öhdəlikləri 5,1% azalaraq 96 milyon 817 min manata düşüb.
“Azər-Türk Bank”ın müştərilərinin hesablarındakı vəsait artıb. Müştəri hesabları 32 milyon 145 min manat və ya 21,8% artaraq 179 milyon 554 min manata yüksəlib.
“Azər-Türk Bank” 30 İyun 2018-ci ildə 281 milyon 908 min manat cəmi öhdəliklərə malik olub. Ötən ilin eyni tarixində Bankın cəmi öhdəlikləri 259 milyon164 min manat təşkil etmişdi. Cəmi öhdəliklərin artmasına müştəri hesablarının artması təsir göstərib.
“Azər-Türk Bank” 30 İyun 2018-ci il tarixində 54 milyon 580 min manat cəmi balans kapitalına malik olub.