Palata bank sektorunun yeni göstəricilərini açıqladı
31 may 2019-cu il tarixinə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların cəmi aktivləri 29 milyard 654.4 milyon manat, cəmi öhdəlikləri isə 25 milyard 161.6 milyon manat təşkil edib. Sektorun balans kapitalı 4 milyard 492.8 milyon manat olub.
Bunlar Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasından "Marja"ya daxil olmuş məlumatda bildirilir.
AKTİVLƏR
Məlumatda qeyd edilib ki, May ayına sektorun aktivlərinin 43.4%-ni kredit portfeli təşkil edir. Ay ərzində kredit portfeli 1.5% (186.6 milyon manat) artıb. Banklar üzrə ümumi kredit portfeli ayın sonuna 12 milyard 861.4 milyon manat təşkil edib. Ay ərzində milli valyutada kreditlər üzrə artım olub. Belə ki, ay ərzində milli valyutada kreditlər 2.1% (170.4 milyon manat) artaraq 8 milyard 264.3 milyon manata çatıb.
ÖHDƏLİKLƏR
2019-cu ilin may ayında fiziki şəxslərin əmanətləri 8 milyard 527.6 milyon manat təşkil edib. May ayında milli valyutada olan əmanətlər 1.3% (47.7 milyon manat) artıb.
Hüquqi şəxslərin cəmi depozitləri may ayında 0.3% (29.1 milyon manat) artaraq 10 milyard 205.5 milyon manata çatıb.
Ay ərzində müddətli depozitlər 18.5% (319.0 milyon manat) artaraq 2 milyard 46.7 milyon manat təşkil etmişdir. Milli valyutada olan depozitlər 3.3% (128.0 milyon manat) artaraq 3 milyard 971 milyon manata çatıb. Xarici valyutada olan müddətli depozitlər 22.1% (331.8 milyon manat) artaraq 1 milyard 836.5 milyon manata çatmışdır.
BALANS KAPİTALI
Sektorun balans kapitalı may ayı ərzində 1.7% (73.1 milyon manat) artaraq 4 milyard 492.8 milyon manata çatıb.
MƏNFƏƏT VƏ ZƏRƏR
May ayında bankların əməliyyat mənfəəti 20.3% (58.5 milyon manat) artaraq 346.9 milyon manat, xalis mənfəəti isə 325.8 milyon manat təşkil edib. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə faiz gəlirləri 14.6%, kreditlər üzrə faiz gəlirləri isə 18.4% artıb.
ÜMUMİMƏLUMATLAR
Fəaliyyət göstərən 30 bankın filiallarının sayı 512, şöbələrinin sayı 129, ATM-lərin sayı 2,568 olub. Bank sektorunun işçi heyətinin sayında artım may ayında da davam etmişdir. Belə ki, 2019-cu ilin may ayında işçi sayı 1.2% (209 nəfər) artaraq 18 min 191 nəfər təşkil edib.