Azərbaycanda könüllü sığorta 20% artıb, icbari sığorta isə 13% azalıb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanda könüllü sığorta növlərinin hesabına 438 milyon 710 min manat sığorta haqqı toplanılıb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının statistikasına görə, bu, ötən ilin yanvar-iyul aylarına nisbətən 20,3% çoxdur.
Ötən 7 ayda icbari sığorta növləri hesabına daxilolmaların məbləği isə illik müqayisədə 13,3% azalaraq 141 milyon 791 min manata düşüb.
Hesabat dövründə könüllü sığorta növləri isə ödənişlərin məbləği 186 milyon 783 min manat təşkil edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 18,15% azdır. İl ərzində icbari sığorta növləri üzrə ödənişlərin məbləği isə 25,55% azalaraq 54 milyon 346 min manata düşüb.
Beləliklə, 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında könüllü sığorta bazarında toplanmış hər 100 manat sığorta haqqının 42,6 manatı qədər ödəniş edilib. Bu rəqəm 2021-ci ilin yanvar-iyul aylarında 62,55 manat olub. İl ərzində icbari sığorta bazarında hər 100 manat sığorta haqqına düşən ödənişin məbləği isə 44,65 manatdan 38,3 manata düşüb.
Həyat sığortası 26% artıb, qeyri-həyat sığortası isə 3% azalıb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanda həyat sığortası növlərinin hesabına 294 milyon 157 min manat sığorta haqqı toplanılıb.
Bu, ötən ilin yanvar-iyul aylarına nisbətən 26,45% çoxdur.
Ötən 7 ayda qeyri-həyat sığortası növlərinin hesabına daxilolmalar isə 286 milyon 344 min manat təşkil edib. Bu isə illik müqayisədə 3,1% azdır.
Hesabat dövründə həyat sığortası növləri üzrə ödənişlər 25% azalaraq 134 milyon 450 min manata, qeyri-həyat sığortası növləri üzrə ödənişlər isə 12,5% azalaraq 106 milyon 679 min manata düşüb.
Beləliklə, 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında həyat sığortası bazarında toplanmış hər 100 manat sığorta haqqı üzrə 45,7 manat, qeyri-həyat sığortası bazarında toplanmış hər 100 manat sığorta haqqı üzrə isə 37,3 manat müştərilərə geri ödənilib. Bu rəqəmlər 2021-ci ilin yanvar-iyul aylarında müvafiq olaraq 77 manat və 41,3 manat olub.