"Büdcə kəsirinin daxili borclanma hesabına maliyyələşdirilməsini müsbət dəyərləndiririk”
2024-cü il və ortamüddətli dövr təqdim edilən makroiqtisadi çərçivə qarşıda duran əsas vəzifələrə cavab verir. Buraya sosial rifahın gücləndirilməsi, iqtisadi inkişafın dəstəklənməsi, müdafiə sahəsinin gücləndirilməsi və azad olunmuş ərazilərin bərpası daxildir.
Bunu Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov Milli Məclisin noyabrın 13-də keçirilən plenar iclasında deyib.
O bildirib ki, Mərkəzi Bank növbəti ilin büdcəsinin qayda çərçivəsində tərtibini xərclərin konservativ götürülməsini çox müsbət qiymətləndirir. Bu, uzunmüddətli fiskal dayanıqlılıq baxımından mühümdür. Neft və qaz gəlirlərinin həcmi və büdcənin xarici valyutada gözlənilən gəlirləri 2024-cü ildə də valyuta bazarında sabitliyi dəstəkləyəcək. İnflyasiya təzyiqlərini də nəzərə almaqla Mərkəzi Bank büdcə kəsirinin minimallaşdırılmasının və qeyri-emissiya mənbələri ilə ötürülməsinin tərəfdarıdır.
“Bu baxımdan 2023-ci ilin dürüstləşmiş büdcəsi ilə müqayisədə 2024-cü ildə büdcə kəsirinin azaldılmasını, əsasən daxili borclanma hesabına maliyyələşdirilməsini müsbət dəyərləndiririk” , - deyə Taleh Kazımov əlavə edib.