SOCAR son 11 ildə AFFA-ya 133 milyon manat ayırıb
Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) prezidenti Rövnəq Abdullayev SOCAR-da da tutduğu eyni vəzifədən ayrılıb.
Məlumata görə, o, təxminən 14 il hər iki quruma paralel rəhbərlik edib.
Bu illər ərzində AFFA-nın əsas gəlir mənbəyi məhz SOCAR olub. Şirkət sponsoru olduğu assosiasiyaya böyük vəsaitlər ayırıb.
Təkcə son 11 ildə SOCAR-dan AFFA-ya verilən vəsaitlərə baxmaq kifayətdir. Hesablamaya əsasən, bu müddətdə futbolumuza 132 milyon 771 min 400 manat ayrılıb.
Rekord rəqəm 2013-cü ilə təsadüf edib. Həmin vaxt Dövlət Neft Şirkəti futbola 18 milyon yatırıb. Son 11 ilin antirekordu isə 2017-ci ildə olub. Həmin vaxt bu məbləğ 7 rəqəmlə ifadə olunub, yəni 10 milyon həddinə çatmayıb.
Qeyd edək ki, Abdullayev 2005-ci ildən 2022-ci ilədək SOCAR-a rəhbərlik edib. O, 2008-ci ilin martından AFFA prezidentidir. Abdullayev sonuncu dəfə 2020-ci ildə 4 il müddətinə bu vəzifəyə seçilib.
SOCAR-dan AFFA-ya ayrılan vəsaitlər (illər üzrə? manatla)