Rusiya alimləri ağır COVİD-19 xəstələri üçün dərman hazırlayırlar
Rusiyalı alimlər COVID-19 virusunun çoxalmasının qarşını almaq məqsədilə dərman hazırlayırlar. Lakin bu prosesin və klinik sınaqların nəticəsi antitel əsaslı dərmanın hazırlanmasından daha gec baş tutacaq.
"Marja" "RİA Novosti"yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qamaleya Milli Epidemiologiya və Mikrobiologiya Araşdırma Mərkəzinin direktoru Aleksandr Gintsburq məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, həkimlər ciddi şəkildə koronavirus infeksiyasının çoxalmasının qarşısını ala biləcək dərmanın hazırlanması üzərində işləyirlər. Həkim onu qeyd edib ki, bu işin nəticələrinin yaxın zamanda cəmiyyətə təqdimi mümkün deyil. Çünki belə bir dərmanın hazırlanması çox uzun da çəkə bilər.
Gintsburq bildirib ki, artıq mövcud olan dərmanlar da virusun çoxalmasının qarşını alırlar, lakin onunla əsaslı mübarizə apara bilmirlər. Yeni dərmanlar hətta ağır xəstələrin müalicəsində belə kömək olacaq.
Bundan əvvəl Aleksandr Gintsburq antitellərdən Rusiya istehsalı dərman hazırladığını da açıqlamışdı. O, klinik sınaqların 2022-ci ildə başlanacağını və təxminən üç-dörd ay davam edəcəyini bildirib.