1,7 milyard dollarlıq profisit proqnozlaşdırılır
2020-ci il üzrə cari əməliyyatlar balansında 1,7 milyard ABŞ dolları və ya ÜDM-in 2,1 faizi səviyyəsində profisit proqnozlaşdırılır ki, bu da maliyyənin hərəkəti hesabındakı kəsiri tam örtəcəkdir.
“Cari əməliyyatlar balansındakı profisit əsasən ticarət balansındakı profisitin hesabına formalaşacaqdır. Bununla belə xidmətlər balansındakı kəsirin 2019-cu ildən etibarən azalması cari əməliyyatlar balansındakı profisitə artırıcı təsir göstərəcəkdir.
Cari ilin ilk yarısında xarici ticarət dövriyyəsi 16,9 mlrd. ABŞ dolları olmuşdur ki, bunun da 7,0 mlrd. ABŞ dolları idxal əməliyyatları, 9,9 mlrd. ABŞ dolları isə ixrac əməliyyatlarının payına düşmüşdür. Nəticədə xarici ticarət hesabında 2,9 mlrd. ABŞ dolları həcmində müsbət saldo yaranmışdır. Proqnozlara əsasən ortamüddətli dövr ərzində xarici ticarət balansının mütəmadi artımı gözlənilir. 2020-ci il üçün ixraca yönələn 1 barrel xam neftin qiyməti 55 ABŞ dolları səviyyəsində proqnozlaşdırılır”,- açıqlamada deyilir.