AB: Dadın müəlliflik hüququ olmaz
Avropa Birliyinin (AB) ən ali məhkəməsi olan Avropa Ədalət Divanı, Hollandiyadakı krem pendir və səməni tərkibli bir sousun dadına dair məhkəmə işi üzər qərarını açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, məhkəmə, bir ərzaq məhsulunun dadının müəllif hüququ olmadığına qərar verib.
Qərarda, "Məhkəmə, bir ərzaq məhsulunun dadının bir "iş" olaraq təsnif edilməməsinə və müəlliflik hüququnun qoruması üçün uyğun olmadığı nəticəsinə gəldi", - deyilir.
Hollandiyada bir şirkət, 2007-ci ildə "Heksenkaas" adı altında krem pendir və səməni tərkibli bir sos istehsal etməyə başlamışdır. Şirkət, sözügedən məhsulun hüquqlarını Hollandiya qanunlarına tabe olan "Levola" şirkətinə verib.
Hollandiyada "Smilde" adlı şirkət də 2014-cü ildə "Witte Wievenkaas" adlı oxşar məhsulu müxtəlif supermarketlər üçün istehsal etməyə başlayıb. "Levola" şirkəti, "Smilde"ın məmulatının dadı ilə müəlliflik hüquqlarını pozduğunu iddia etmiş və bu səbəbdən məhkəməyə müraciət etmişdi.