Fed/Evans: Faiz artımları yavaş sürətdə olmalıdır
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in Çikaqo şöbəsinin sədri Çarlz Evans risklərdən qaçmaq üçün faizlərin "yavaş" sürətlə artırılması lazım olduğunu bildirib. Evans çıxışında iqtisadiyyatın bir neçə il ərzində 2-2.5% artacağını proqnozlaşdırarkən, inkişafın maliyyə siyasətlərilə dəstəkləndiyinə diqqət çəkib.
Bu il Fed-in pul siyasətini müəyənləşdirən FOMC-da səsvermə hüququ olan Evans, FOMC-ın keçən həftəki toplantısından bəri ilk danışan Fed rəsmisi olub. İşsizlik nisbətinin düşməyə davam edəcəyini proqnozlaşdıran Evans 2019-da işsizliyin 4.25% olacağını bildirib. Fed keçən həftə faiz dərəcələrini dəyişdirməyərək 0.50 - 0.75% aralığında saxlamışdı. Fedin növbəti iclası 14 - 15 Martda baş tutacaq.
Evans Fedin ən "göyərçin" tonda çıxış edən üzvlərindən sayılır. Evans inflyasiyanın 2%-lik hədəfə çatması üçün faizlərin aşağı saxlanılmasının tərəfdaşıdır.