Dollar "Trump"ın mətbuat konfransından sonra ucuzlaşır
ABŞ Dolları, mühüm pulların çoxu qarşısında dəyərdən düşüb. "Marja" xəbər verir ki, Dolların ucuzlaşmasının səbəbi ABŞ-ın yeni seçilmiş prezidenti Donald Trumpın keçirdiyi ilk mətbuat konfransında iqtisadi planları barədə (əsasən maliyyə təşviqi) az məlumat verməsidir.
Donald Trumpın seçki zəfərindən bəri həyata keçirdiyi ilk mətbuat konfransında maliyyə təşviqinin detallarına dair az məlumat açıqlayıb. Açıqlanan detallar gözləntiləri qarşılamayıb.
"Bazarlar, Taump-ın iqtisadi planlarının təfsilatı barədə gözlədiyini eşitmədi. Son dövrlər Dolların bahalaşmasının təməlli olmadığı hissi və getdikcə artan bir narahatçılıq hakimdir" - analitiklər bildirilər.
ABŞ Dollarrının 10 mühüm pul vahidi qarşısındakı dəyərini göstərən Bloomberg Dollar İndeksi 0.3 faiz geriləyib. Göstərici, Fedin 4 Dekabrdakı qərarından bu yana təxminən üfüqi hərəkət edirdi.
Yen, dollar qarşısında 0.7 faiz yüksələrək 114.65 dollar səviyyəsindən əməliyyat olunub. Yapon Yeni, ötən dörd gündə 2%-dən çox dəyər qazanıb.
Avro da Dollar qarşısında bahalaşıb. EUR/USD məzənnəsi 1.0615 səviyyəsinə qalxıb.