Dollar ucuzlaşıb, qızıl bahalaşıb
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in son iclasının protokollarının növbəti illərdə mərhələli faiz artırımağın yəqin ki, məqsədəuyğun olacağını təkrar edildiyini göstərməsinin ardından qızıl dörd həftənin ən yüksək səviyyəsinə çıxıb, dollar isə ucuzlaşıb.
Qızıl 0.8 faiz ybahalaşaraq unsiyası 1173.05 dollar ilə 8 Dekabrdan bu yana ən yüksək səviyyəsinə çıxmasının ardından 1170.98 dollara gəlib. Qiymətli metal Çərşənbə günü 1% və Çərşənbə günü 0.4% yüksələrək ilə güclü bir yüksəliş ilə başlamışdır.
Dollar isə Avro qarşısında 0,6% ucuzlaşaraq 1.0553 səviyyəsinə gəlib.
Dollar, Fedin Dekabr toplantısına dair protokolların rəsmilərin Donald Trump və onun iqtisadi artıma təsiri ilə bağlı qeyri-müəyyənliklərlə mübarizə etdiyinə işarə etməsi ardından, Asiyadakı investorların yuxarı istiqamətli mövqelərini azaltması ilə G-10 pulları qarşısında geri çəkilib.
DXY Dollar İndeksi, Çərşənbə günü yayımlanan Fed aprotokollarının ardından 0.7 faiz geriləyib. Protokollarda rəsmilərin, gələcəkdə maliyyə və digər iqtisadi siyasətlərin zaman keçdikcə, miqyası və tərkibi ilə ümumi tələb və təklifə necə təsir edəcəyinə dair narahatlıqları qeyd edilib.
"FOMC protokollarında güclü dollara dair xəbərdarlıq olmaqla yanaşı, ton gözlənilən qədər "şahin" deyildi. Həmçinin yəqin ki, ABŞ məşğulluq göstəricisi öncəsi dollarda uzun mövqelər azaldılır" - analitiklər bildirirlər
Dollar/yen məzənnəsi 116.15 səviyyəsini görməsinin ardından 0.90 faiz minusda 116.20-dən əməliyyat olunub. Avro/dollar məzənnəsi 1.0552-yə qədər qalxmasının ardından, 0.60 faiz yuxarıda, 1.0553 səviyyəsindən alıcı tapıb.