Putin Məhəmməd bin Salman Əl Səud ilə danışıb
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhdi və baş naziri Məhəmməd bin Salman Əl Səud ilə telefonla danışıb.
Marja.az Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, vəliəhd Rusiya tərəfinə Səudiyyə Ərəbistanının BRICS-ə qoşulmaq istəyini ardıcıl dəstəklədiyinə görə təşəkkür edib.
Rusiya prezidenti öz növbəsində Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyini BRİCS-in Yohannesburq sammitində qəbul edilmiş müvafiq qərarla bağlı ürəkdən təbrik edib və vəliəhd şahzadəni Rusiyanın 2024-cü ildə BRİCS-ə sədrliyinin prioritetləri barədə məlumatlandırıb.
Tərəflər OPEC Plus formatı çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib və qeyd ediblər ki, neft hasilatının azaldılması üzrə konkret sazişlər xammal tədarükünü məhdudlaşdırmaq üzrə könüllü öhdəliklərlə birlikdə qlobal enerji bazarını sabitləşdirməyə imkan verib.
Liderlər Rusiya ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə ediblər, ticarət, iqtisadiyyat, nəqliyyat, logistika və investisiya sahələrində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra aktual məsələləri nəzərdən keçiriblər.
Onlar şəxsi təmaslarını davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.