Yeni pomidor hibridlərinin sınaq əkininə başlanıb - TEZ YETİŞİR, MƏHSULDARLĞI YÜKSƏKDİR
İstixana üçün nəzərdə tutulmuş yeni pomidor hibridlərinin sınaq əkininə başlanıb.
Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun seleksiyaçı alimləri tərəfindən istixana şəraitində ərsəyə gətirilmiş yeni perspektiv pomidor hibridlərinin nümayiş əkinləri aparılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, yeni perspektiv pomidor hibridləri Şəmkir rayonunun Əliyaqublu kəndində fermerlərin istixana təsərrüfatlarında sınaq məqsədilə əkilib. Aqrotexniki tədbirlər kompleksi fonunda hibrid bitkilərin suvarılması, gübrələnməsi, xəstəlik və zərərvericilərə qarşı profilaktik mübarizə işləri və digər becərmə əməliyyatları qəbul edilmiş normalara uyğun olaraq aparılıb.
Nümayiş əkini prosesində yeni pomidor hibridlərinin təsərrüfat xüsusiyyətləri haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, müxtəlif təyinatlı altı yeni pomidor hibridi qənaətbəxş nəticələr göstərir. Hibridlər yüksək məhsuldarlığına, dad və əmtəəlik keyfiyyətinə, o cümlədən tez yetişkənliyinə görə seçilirlər. Yeni perspektiv pomidor hibridləri fermerlər tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
Yeni pomidor hibridlərinin nümayiş əkinləri tam başa çatdıqdan sonra Dövlət Reyestrində qeydiyyata alınması üçün Aqrar Xidmətlər Agentliyinə təqdim olunması planlaşdırılır.