Dağıstan Xəzərin sahilində balıqçılıq üzrə sənaye klasteri yaradacaq
Dağıstan 2027-ci ilin sonuna kimi balıqçılıq sənayesinə 12 milyard rubldan çox vəsait cəlb etməyi planlaşdırır.Dağıstanda balıqçılığın inkişafı üzrə proqram təsdiq edilib. Bu barədə müvafiq sərəncam çərşənbə axşamı vilayət hökumətinin saytında dərc olunub.
Marja xəbər verir ki, plana əsasən, 2027-ci ilin sonuna qədər respublika büdcəsindən və büdcədənkənar mənbələrdən balıqçılıq sənayesinə 12 milyard rubldan çox vəsait cəlb edilməsi planlaşdırırılır.
Bildirilir ki, balıq ovu həcmini 70 min tona çatdıracaq ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 2 dəfə çoxdur.
Bundan əlavə, regional hakimiyyət orqanları sənayenin inkişafınan özəl investisiyaların cəlb edilməsinə mane olan sektoral normativ bazanı təkmilləşdirməyi planlaşdırır.
Proqramın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri rayonun Xəzər sahili zonasında ilk balıqçılıq sənayesi klasterinin yaradılmasıdır. Bu çərçivədə mövcud balıq yetişdirilən təsərrüfatlar və balıq emalı müəssisələri yaradılacaq.
2022-ci ilin sonuna respublikada balıq istehsalı ilə 90 müəssisə məşğul olur. 2022-ci ilin sonunda 31,8 min ton balıq ovlanıb.