Sığorta haqlarının 79%-i 5 şirkətin payına düşür
Bu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda toplanılmış 875,132 milyon manat sığorta haqqının 691,138 milyon manatı və yaxud 79%-i 5 sığorta şirkətinin payına düşüb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının statistikasına görə, həmin şirkətlər "PAŞA Həyat Sığorta" (376,003 milyon manat), "PAŞA Sığorta" (194,543 milyon manat), “Atəşgah Həyat Sığorta” (45,98 milyon manat), “Xalq Sığorta” (38,106 milyon manat) və “Qala Sığorta” (36,506 milyon manat) ASC-lərdir.
11 ay ərzində ən az sığorta haqqı toplamış sığorta şirkətləri isə "Naxçıvan Sığorta" (2,18 milyon manat), “Meqa Həyat Sığorta” (2,202 milyon manat), “Atasığorta” (4,808 milyon manat), “Bakı Sığorta” (5,854 milyon manat) və “Günay Sığorta” (7,128 milyon manat) ASC-lərdir. Adları çəkilən şirkətlər ümumilikdə 22,172 milyon manat sığorta haqqı toplayıb ki, bu da ümumi yığımların 2,5%-i deməkdir.
Qalan 10 sığorta şirkətinin ümumi yığımları isə 161,822 milyon manat (18,5%) təşkil edib.
Sığorta ödənişlərinin 84%-i 5 şirkətin payına düşür
Bu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda həyata keçirilmiş 400,953 milyon manat sığorta ödənişinin 334,71 milyon manatı və yaxud 83,5%-i 5 sığorta şirkətinin payına düşüb.
Həmin şirkətlər "PAŞA Həyat Sığorta" (200,807 milyon manat), “PAŞA Sığorta” (63,01 milyon manat), “Atəşgah Həyat Sığorta” (27,729 milyon manat), “Xalq Sığorta” (24,283 milyon manat) və “Azərsığorta” (18,881 milyon manat) ASC-lərdir.
11 ay ərzində ən az sığorta ödənişi həyata keçirmiş sığorta şirkətləri isə “Meqa Həyat Sığorta” (7 min manat), “İpək Yolu Sığorta” (168 min manat), “Xalq Həyat Sığorta” (420 min manat), “Naxçıvan Sığorta” (533 min manat) və “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” (1,393 milyon manat) ASC-lərdir. Adları çəkilən şirkətlər ümumilikdə 2,521 milyon manat sığorta ödənişi həyata keçirib ki, bu da ümumi ödənişlərin 0,6%-i deməkdir.
Qalan 10 sığorta şirkətinin ümumi ödənişləri isə 63,722 milyon manat (15,9%) təşkil edib.