2022-ci ildə Vergi Xidməti və Gömrük Komitəsi üzrə büdcə gəlirləri - MƏBLƏĞLƏR
2022-ci ilin dövlət büdcəsinin 26 milyard 407 milyon manatlıq gəlirlərinin 13 milyard 840 milyon manatını neft gəlirləri, 12 milyard 567 milyon manatını isə qeyri-neft gəlirləri təşkil edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Qeyd edilib ki, neft gəlirlərinə Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə 11 milyard 860 milyon manatlıq transfert və vergi orqanlarının xətti ilə 1 milyard 980 milyon manat daxilolmalar aiddir.
Qeyri-neft gəlirlərinə isə Dövlət Vergi Xidməti üzrə 7 milyard 158 milyon manat, Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə 4 milyard 260 milyon manat və 1 milyard 149 milyon manat digər gəlirlər daxildir.
2022-ci ildə dövlət büdcəsinin kəsirinin 2021-ci ilin təsdiq edilmiş göstəricisindən 17,6 faiz az olmaqla 2 milyard 567milyon manat olacağı proqnozlaşdırılır ki, bu da ÜDM-in 3,2 faizini təşkil edəcəkdir. Kəsir vahid xəzinə hesabının qalığı (45,2 faiz), daxili və xarici borclanma (27,3 faiz), layihə maliyyələşdirilməsi əsasında cəlb edilən kreditlər (23,1 faiz) və özəlləşmədən daxilolmalar (4,4 faiz) hesabına maliyyələşdiriləcəkdir.