Azərbaycanın könüllü tibbi sığorta bazarı kiçilib
2021-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sığorta şirkətləri tərəfindən könüllü tibbi sığorta üzrə 72 milyon 908 min manat sığorta haqqı toplanıb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatları əsasında aparılan hesablamalara görə, tibbi sığorta üzrə yığımlar ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 1,8% azalıb.
Eyni zamanda, şirkətlər tərəfindən hesabat dövründə 37 milyon 807 min manat həcmində ödəniş həyata keçirilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,8% azdır.
Qeyd edək ki, ümumi könüllü sığorta növləri üzrə yanvar-iyul aylarında yığımlar 364 milyon 792 min manat, ödənişlər isə 228 milyon 184 min manat təşkil edib. Bu 2020-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12,1% və 21,4% çoxdur.
Xatırladaq ki, 2021-ci Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sığorta şirkətləri tərəfindən 528 milyon 258 min manat məbləğində sığorta haqqı toplanılıb və 301 milyon 179 min manat ödəniş olunub. Bu, illik müqayisədə müvafiq olaraq 11,8% və 32,6% çoxdur.