Amerika Mərkəzi Bankının (FED) siyasətini sərtləşdirməyə başlaya biləcəyi proqnozları EURUSD məzənnəsinin də ucuzlaşmasına səbəb olur. Hazırda 1.21$-a ticarət edilən avronun qiyməti, beləliklə, 1.20$-a kimi də düşə bilər.
FED-in yeni açıqlamaları isə çərşənbə günü Bakı vaxtı ilə saat 22:00-da faiz qərarının dərc edilməsindən yarımsaat sonra olacaqdır.
GBPUSD məzənnəsi də dollar indeksindən asılı olaraq 1.41$-a ticarət edilir və 1.40$-a kimi ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Şimali İrlandiya ilə sərhəd mövuzunda İngiltərə ilə AB arasında mübahisələrin həllinə dair danışıqlar da investorların diqqət mərkəzindədir.
TCMB-nin cümə axşamı saat 15:00-da yayımlanacaq faiz qərarı öncəsi lirədə bahalaşma müşahidə edilir. Təhlllərə əsasən, bankın qərarına kimi USDTRY məzənnəsinin 8.30 - 8.50TL aralığında dalğalanacağı ehtimal edilir.
Amerikada neft ehtiyatlarının azalması xəbərlərindən sonra Brentin qiyməti bahalaşmaqda davam edir. Hazırda 73$-ın üzərində ticarət edilən bir barel qiymət, 78$-a kimi dəyər qazana bilər.
FED-in mümkün qərarına dair ehtimallar əlvan metallar bazarlarında qızılın da qiymətinə təsir etməkdədir. Belə ki, 1855$-ın (59.6 $/qram) qırılması ilə 1825$-a (58.7 $/qram) kimi ucuzlaşmanın da şahidi ola bilərik.