Azərbaycanın 19 sığortaçısının məcmu aktivləri 1% artıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankından bu il lisenziya almış “Meqa Həyat Sığorta” ASC istisna olmaqla, ölkədə fəaliyyət göstərən 19 sığorta şirkətinin məcmu aktivləri bu il yanvarın 1-nə 1 milyard 212 milyon 766 min manat təşkil edib.
Bu, ötən il yanvarın 1-nə nisbətən 0,8% çoxdur.
2020-ci ildə sığortaçılardan 13-ü aktivlərini artırıb, 5-i azaldıb, 1 şirkət – “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” ASC isə 2019-cu ildə bazarda olmadığı üçün onun aktivlərinin və digər maliyyə göstəricilərinin dinamikasını hesablamaq mümkün olmayıb.
Hesabat ilində sığorta şirkətlərinin məcmu uzunmüddətli aktivləri 8,5% artaraq 457 milyon 615 min manat, məcmu qısamüddətli aktivləri isə 3,4% azalaraq 755 milyon 151 min manat olub. 9 şirkət uzunmüddətli aktivlərini, 12 şirkət isə qısamüddətli aktivlərini artıra bilib.
Hesabat dövründə sığortaçıların məcmu öhdəlikləri 0,7% artaraq 768 milyon 243 min manat təşkil edib. Sığortaçılardan 13-də öhdəliklər artıb, 5-də isə azalıb. O cümlədən, şirkətlərin məcmu uzunmüddətli öhdəlikləri 7,3% azalaraq 672 milyon 727 min manat, məcmu qısamüddətli öhdəlikləri isə 2,5 dəfə artaraq 95 milyon 515 min manat olub. 12 şirkət uzunmüddətli öhdəliklərini, 13 şirkət isə qısamüddətli öhdəliklərini artırıb.
Ötən il sığorta şirkətlərinin məcmu balans kapitalı 1,1% artaraq 444 milyon 523 min manata, məcmu nizamnamə kapitalı isə 0,9% artaraq 324 milyon 188 min manata çatıb. Bazar iştirakçılarından 12-si balans kapitalını, 1-i – “Naxçıvan Sığorta” ASC isə nizamnamə kapitalını artırıb.