"Walmart" erkən davrandı və "Amazon"un əlindən aldı
ABŞ-ın "Walmart" şirkəti, internetdən pərakəndə satışların artmasından pay almaq üçün daha bir həmləsini edib. "Walmart", ABŞ-ın digər şirkəti "Amazon"un da almaq istədiyi Hindistanın "Flipkart" onlayn mağazasını 15 milyard dollara satın alıb. "Flipkart" Hindistanın ən böyük onlayn mağazasıdır.
"Flipkart", şirkətin 75%-lik hissəsinin, dünyanın ən böyük pərakəndə şirkəti "Walmart" şirkətinə satışının idarə heyəti tərəfindən təsdiq olunduğunu açıqlayıb.
"Amazon" ilə onlayn sahədə rəqabət aparmaqda çətinlik çəkən "Walmart", bir müddətdir ki, müxtəlif ölkələrdə internet yönümlü müəssisələrə investisiya yatırır.
Keçən il 500 milyard dollar dövriyyə edən "Walmart", istehlakçıların internetdən xərcləmə meyllərinin artması, "Amazon" və "Alibaba"ya üz tutmaları səbəbindən mənfəət marjalarında problem yaşayır. "Walmart", ötən günlərdə İngiltərədə "Asda" və "Sainsbury"ni biləşdirərək bazar payını Tesco qarşısında 42%-ə çıxarmaq üçün əhəmiyyətli bir addım atmışdı