"Fed bu il cəmi 4 dəfə faiz artıra bilər"
"Marketwatch"da yer alan məqaləyə görə, bir çox iqtisadçı ABŞ-da güclü olan iqtisadi artıma görə, Fed-in bu il 4 dəfə faiz artıracağını gözləyir.
"Marja" xəbər verir ki, dünən ABŞ Ticarət Nazirliyinin açıqladığı məlumata görə, ölkədə ümumi daxili məhsul (ÜDM) 2.3% artıb. ABŞ iqtisadiyyatı 2018-in ilk rübündə gözləntilərin (proqnozların) üzərində inkişaf edib.
Fikir bildirən iqtisadçılara görə, Cümə günü açıqlanan ABŞ-da artım göstəricisi inflyasiya üzərində təzyiqlərin artdığını göstərir və bu səbəbdən Fed-in bu il 4 dəfə faiz artımı qərarı verəcəkdir.
"Capital Economics"in iqtisadçısı Paul Ashworth, "İnflyasiya göstəricisi xəbərdaredici oldu. Hər kəs 4 faiz artımı ediləcəyini düşünür. Ancaq Çərşənbə günü sona çatacaq Fed-in 2 günlük iclasında faiz artırımı qərarı veriləcəyini düşünmürəm" deyib.
"Pantheon Macroeconomics"in Baş iqtisadçısı İan Shepherdson, "Hazırda burada həyəcan verən bir şey yoxdur. Lakin iqtisadi artım göstəricisi bizim 4 dəfə faiz artırılacağı proqnozumuzu dəstəklədi" deyib.
"Raymond James"in Baş iqtisadçısı Scott Brown isə Fed-in hər rübdə 0.25 faiz artıracağını qeyd edib.