"Neft ehtiyatları hələ də normal səviyyənin üzərindədir"
Səudiyyə Ərəbistanının neft naziri Xalid Əl-Falih, OPEC və OPEC-ə daxil olmayan istehsalçıların Ciddədə keçirdiyi toplantının açılışında, qlobal neft ehtiyatlarının hələ də normal səviyyəsinin üzərində olduğunu bildirib.
"Marja" xəbər veri ki, neft tələbatının qeyri-müəyyən olduğunu vurğulayan Əl-Falih, yeni tələbin yaranmağa başladığını söyləyib.
OPEC-ə daxil olmayan istehsalçıların 2019-cu ildə də OPEC ilə birlikdə hərəkət etməyə davam etdirəcəyini bildirən Əl-Falih, sözügedən əməkdaşlığın mexanizminin hələ də müzakirə edildiyini dilə gətirib.
Əl-Falih, Səudiyyə Ərəbistanının neftə asılılığını əhəmiyyətli dərəcədə azaltdığını qeyd etməsinə baxmayaraq, ölkə iqtisadiyyatında mühüm rol oynamağı davam etdirəcəyini əlavə edib.
Səudiyyənin neft naziri, ölkəsinin istehsal gücünün tələbə görə tənzimlənəcəyini söyləyib və lazımlı olması vəziyyətində yeni investisiya yatırılacağını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, OPEC və tərəfdaşları (Rusiya, Azərbaycan və s.) anbarlardakı qlobal neft ehtiyatlarını "əritmək" üçün hasilatlarını azaldırlar. İzafi neft ehtiyatları qiymətlər üzərində təzyiq yaradır.