SOCAR Türkiyədə yeni neft-kimya kompleksi yaratmağı planlaşdırır
SOCAR Türkiyədə yeni neft-kimya kompleksi yaratmağı planlaşdırır.
"Marja" "Anadolu" Agenliyinə istinadən xəbər verir ki, bunu "SOCAR Türkiyə" şirkətinin icraçı direktoru Zaur Qəhrəmanov bildirib.
"Neft-kimya bazarı baxımından Türkiyə çox gözəl bir bazardır. Bu sahədə yeni investisiyalar üzərində çalışırıq. Bu məsələdə dövlətin də bizə böyük dəstəyi var. 2019-un əvvəllərində yeni investisiya qərarını verib, 2022-ci ilin sonunda yeni bir neft-kimya kompleksinin inşasını tamamlamağı planlaşdırırıq. Türkiyə iqtisadiyyatının ən böyük problemi cari kəsirdir. SOCAR olaraq bizim bütün layihələrimiz bu cari kəsirin bağlanmasına yönəlib. STAR Zavodu da, TANAP da, yeni planlaşdırdığımız neft-kimya kompleksi də cari kəsirin bağlanmasına milyardlarla dollar töhfə verəcəkdir".
Zaur Qəhrəmanov, bu ilin sentyabr ayında SOCAR-ın Egey Dənizi Emal Zavodunda (STAR) istehsalın başlayacağını bildirib.
"Bütün layihələr yaxşı gedir. Trans Anadolu Təbii Qaz Boru Xətti Layihəsi (TANAP) və STAR Zavodunun tikintisi davam edir. 2018-də artıq bu tikintilər bitəcək və son 8 ildə davamlı olaraq sərmayə qoyduğumuz, Türkiyənin ən böyük iki layihəsi tamamlanacaqdır. TANAP-da ilk qaz iyul ayında Türkiyədə olacaq. Sentyabr ayında da STAR Neftayırma Zavodunun istehsalı başlayacaq",- Z.Qəhrəmanov bildirib.
Qəhrəmanov, ASOCAR-ın Türkiyədə planlaşdırdığı ümumilikdə 19,5 milyard dollarlıq investisiyanın 12,6 milyard dollarlarının həyata keçirildiyini bildirərək, "Davam edən layihələrimiz başa çatanda bu rəqəm 16,5 milyard dollara çatacaq. Qalan 3 milyard dollarlıq hissə də yeni sərmayələr üçün 2018, 2019 və 2020-ci illərdə həyata keçirəcəyik" ifadələrini istifadə edib.