Xaçmazda 2500 hektar əkildi
Xaçmaz rayonunda son iki ildə 2 min 553 hektar yeni fındıq bağları salınıb.
Keçən il rayonda 2037, bu ili ötən dövründə isə 516 hektar fındıq tingi əkilib. Yeni bağların salınması davam edir. Gələn ilin mart ayınadək rayonda daha 1500 hektar fındıq bağlarının salınması nəzərdə tutulub.
Xaçmaz Rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Azər Haqverdiyev bildirib ki, Xaçmaz respublikada fındıq bağlarının artırılması nəzərdə tutulan 12 rayondan biridir. Ölkə üzrə 40 min hektar yeni fındıq bağlarının salınması nəzərdə tutulur ki, bunun da 5 min 16 hektarı Xaçmaz rayonunun payına düşür. Bununla bağlı rayonda xüsusi qərargah yaradılıb və ilk növbədə, yeni fındıq bağlarının əkilməsi nəzərdə tutulan ərazilər müəyyənləşdirilib. Bu sahələrin 2 min 70 hektarı dövlət, 2 min 946 hektarı bələdiyyə mülkiyyətinə aiddir. Həmin torpaqların 736 hektarı suvarılan, 4280 hektarı suvarılmayan ərazilərdir. Mövcud 4 min 266 hektar bar verən fındıq bağlarından yeni bağların salınması üçün təxminən 2 milyon fındıq pöhrəsinin tədarük edilməsi nəzərdə tutulub.
Xaçmaz rayonunda, ümumilikdə, 6 min 819 hektar fındıq bağı var ki, bunun da 4 min 266 hektarı barverəndir.