Xalq Bankın 2024-cü il üzrə audit hesabatı açıqlandı
Ölkənin aparıcı banklarından olan ASC “Xalq” Bankı 2024-cü il üzrə audit hesabatını təqdim edib. Konsolidasiya edilmiş maliyyə hesabatlarının auditini “böyük dördlüyə” daxil olan KPMG şirkəti aparıb.
Bankın yaydığı press-relizdə qeyd edilib ki, 2024-cü ilin 31 dekabr tarixinə faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14% artaraq 181.3 mln. manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 38% artaraq 58.7 mln. manat təşkil edib. Gəlir və xərclər fərqindən sonra mənfəət 82.4 mln. manat təşkil edib və bu məbləğin 16.5 mln. manat hissəsi mənfəət vergisi olaraq ödənilib. Bununla da konsolidasiya edilmiş xalis mənfəət 2024-cü ili üzrə 65.9 mln. manat təşkil etmişdir. Qeyd edək ki, 2023-cü ilin müvafiq dövründə bu göstərici 64.6 mln. manat təşkil etmişdi (2% artım).
Konsolidasiya edilmiş aktivlərin həcmi hesabat dövrünün sonuna 3 mlrd. 41.8 mln. manat təşkil etmişdir. Kredit portfelinin həcmi artaraq 1 mlrd. 862.9 mln. manat, depozitlərin həcmi 1 mlrd. 943.5 mln. manat təşkil etmişdir, cəmi kapital isə 501.1 mln. manata çatmışdır.