Böyük neft şirkətləri 2030-cu ilə qədər karbon neytrallığına çatmağı vəd edirlər
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 28-ci sessiyası - COP28Qlobal istehsalın 40%-dən çoxunu təşkil edən iri neft şirkətləri atmosferə metan və karbon qazı emissiyalarını azaltmaq üçün Xartiyaya qoşulmuşlar.
Marja.az xəbər verir ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 28-ci sessiyasının (COP28) sədri Sultan bin Əhməd əl-Cabir deyib.
“Bu günə qədər qlobal neft hasilatının 40%-dən çoxunu təşkil edən 50 şirkət Neft və Qaz Sənayesinin Karbonsuzlaşdırılması Xartiyasını imzalayıb”, - deyə əl-Cabir bildirib.
Neft və Qazın Karbonsizləşdirilməsi Xartiyası (OGDC) COP28-in əsas tədbiri olan Ümumdünya İqlim Sammiti zamanı təqdim edilmişdir. Sənəd sənayeni 2030-cu ilə qədər karbon neytrallığına və “sıfıra yaxın” metan emissiyasına nail olmağa çağırır. COP28 Rəyasət Heyətinin məlumatına görə, dünyanın ən böyük neft şirkəti Saudi Aramco, o cümlədən Amerikanın ExxonMobil, British Shell, İtaliyanın Eni və Emirati ADNOC xartiyaya qoşulub.
COP28 dekabrın 12-dək davam edir. Konfransda 140-dan çox dövlətin rəhbərləri və müxtəlif ölkələrdən 70 mindən çox nümayəndə, o cümlədən iri biznes və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, tədqiqatçılar, ekspertlər və jurnalistlər iştirak edir. Rusiya nümayəndə heyətinə prezidentin iqlim məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Ruslan Edelgeriyev başçılıq edir.