"Azərbaycan 2050-ci ilə qədər qaz emissiyalarını 40% faiz azaltmağı hədəfləyib" - Mikayıl Cabbarov
“Bu gün dünya iqlim dəyişikliyi ilə bağlı beynəlxalq təşəbbüsdə müəyyən edilmiş prioritetlərə nail olmaq yolunda çətinliklərlə üzləşir. İqlim dəyişikliyi, su qıtlığı, ərzaq təhlükəsizliyi, qeyri-bərabərlik və yoxsulluqla müşayiət olunan COVID-19 pandemiyasının davamlı təsirləri yaşıl və dayanıqlı iqtisadiyyata keçid üçün böyük maneələr yaradır”.
Bunu Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Dubayda keçirilən COP 28 konfransı çərçivəsində G77 və Çin liderlərinin sammitində deyib.
Nazir qlobal təşəbbüslərin qəbulundan sonra Azərbaycan onların universal təşviqinə və iqlim təşəbbüslərinin və 2030-cu il gündəliyinin həyata keçirilməsinə möhkəm sadiqliyini nümayiş etdirdiyini vurğulayıb:
“Transformativ dəyişiklikləri təşviq etmək öhdəliyi dayanıqlılığa, inklüziv inkişafa və təmiz enerjiyə diqqət yetirməklə milli iqtisadiyyatın yenidən formalaşdırılmasına bağlılığı əks etdirir. Bundan əlavə, iqtisadiyyatların yenidən modelləşdirilməsi qlobal miqyasda effektiv və davamlı maliyyə mənbələri tələb edir. Bu səbəbdən, yaşıl inkişafın sürətləndirilməsinə müsbət təsir göstərən özəl sektor investorlarına imkanları araşdırmaq üçün şəbəkə platformalarının yaradılması çox vacibdir”.
Mikayıl Cabbarov son iki onillikdə Azərbaycan diqqətəlayiq iqtisadi transformasiya yaşayıb və ÜDM üç dəfə artdığını əlavə edib: “Qeyd edək ki, ölkə yoxsulluğun əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına nail olub, bu rəqəm 49%-dən 5%-ə düşüb. Bundan əlavə, Azərbaycan 2023-cü ildə ÜDM-in təxminən 10%-ni təşkil edəcəyi gözlənilən olduqca aşağı xarici dövlət borcu ilə dünya miqyasında fərqlənir. Ekoloji davamlılıq Azərbaycanın inkişaf strategiyasında diqqət mərkəzində yer alıb, təmiz ətraf mühitə və yaşıl inkişafa sadiqlik ilk beş prioritet sahəyə daxildir. Bu, iqtisadi tərəqqi ilə ekoloji məsuliyyət arasında tarazlıq yaratmaq üçün qlobal səylərlə üst-üstə düşür”.
Yaşıl enerji transformasiyasının hərəkətverici qüvvəsi kimi, bərpa olunan enerji mənbələrinin 2026-cı ilə qədər Azərbaycanda elektrik enerjisi istehsalı üçün quraşdırılmış gücün 24%-ni təşkil edəcəyini deyən iqtisadiyyat naziri 2030-cu ilə qədər isə 30%-ə çatmağın iddialı hədəf olduğuna işarə edib:
“Bundan əlavə, Azərbaycan istixana qazlarının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasını hədəfləyir. Qaz emissiyalarını 2050-ci ilə qədər 40% faiz azaltmaq hədəflənib. Buraya Ermənistanın 30 illik işğalından azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionlarında iqlim dəyişikliyi ilə bağlı öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə töhfə verən yaşıl enerji zonasının yaradılması daxildir.
Yaşıl iqtisadiyyatı reallaşdırarkən üzləşdiyimiz ciddi problemlərdən biri də geniş minalanma fəaliyyətləri nəticəsində torpaqlarımızın çirklənməsidir. Azərbaycan minatəmizləmə təşəbbüslərinin davamlı inkişafı və yaşıl keçidi asanlaşdırır. Minatəmizləmənin regionun rifahına və tərəqqisinə əhəmiyyətli təsirini, eləcə də ölkəmizin inkişafı üçün daha geniş əhəmiyyətini nəzərə alaraq, humanitar minatəmizləmə formal olaraq Azərbaycanda 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi müəyyən edilib.
Nəhayət, qeyd etmək istərdim ki, yaşıl iqtisadiyyata keçid istəyə bağlı deyil, mütləqdir. Bu, iqtisadi rifahın və ətraf mühitin rifahının bir-birinə qovuşduğu gələcəyə bağlılığı ifadə edir. İqtisadiyyatların çiçəkləndiyi, ekosistemlərin çiçəkləndiyi və gələcək nəsillərin resurslarla zəngin dünyanı formalaşdıraraq, birlikdə müsbət dəyişikliklərə doğru yol alaq. İndi yaşıl iqtisadiyyatın vaxtıdır və bu baxışı reallığa çevirmək üçün məsuliyyət hər birimizin üzərinə düşür”.