Bu gün neft ilə bağlı mühüm qərar gözlənilir
Bu gün OPEC+ üzvü olan ölkələrin nazirləri alyansın gələcək neft hasilatı planını müəyyən etmək üçün videokonfrans vasitəsilə görüş keçirəcək.
Marja.az-ın məlumatına görə, əvvəlcə OPEC+ nümayəndələri nazirlərin monitorinq komitəsinin iclasına toplanacaq, daha sonra alyansın ümumi nazirlər iclası keçiriləcək.
Tədbirin əvvəlcə noyabrın 26-da keçirilməsi planlaşdırılırdı. Lakin sonra noyabrın 30-na təxirə salındı.
Görüşün təxirə salınmasının səbəbləri rəsmi olaraq açıqlanmayıb, lakin Bloomberg mənbələrə istinadən xəbər verib ki, buna Səudiyyə Ərəbistanı, Anqola və Nigeriya arasında gələn il üçün hasilat kvotası ilə bağlı fikir ayrılıqları səbəb olub. Daha sonra Anqolanın OPEC-dəki nümayəndəsi Esteban Pedro Reuters agentliyinə ölkənin neft hasilatını artırmaq üçün mübarizə apardığını təsdiqləyib. Səudiyyə Ərəbistanı qrupun digər ölkələrinin hasilatın azaldılması tədbirində qalmaları üçün çalışır.
“The Wall Street Journal” dünən OPEC+ nümayəndələrinə istinadən yazıb ki, alyans hasilatı gündəlik 1 milyon barel azaltmaq imkanını nəzərdən keçirir. Lakin bu ideya bəzi OPEC üzvlərinin ciddi müqaviməti ilə üzləşir. Qəzetin mənbələrindən birinin qeyd etdiyi kimi, ən çox ehtimal olunan ssenari OPEC+ sazişinin əvvəlki parametrlərinin saxlanılmasıdır, lakin danışıqlar davam edir.
Brent nefti əvvəlki iki sessiyada təxminən 4 faiz bahalaşdıqdan sonra 83 dollar səviyyələrindədir. Hazırda Brent nefti 83,35 dollardan ticarət olunur.