Rusiyalıların Gürcüstana səfərlərinin sayı kəskin artıb
Yanvar-sentyabr aylarında Rusiya vətəndaşlarının Gürcüstana səfərlərinin sayı 1,14 milyonu ötüb. Eyni dövrdə Azərbaycandan Gürcüstana 147,1 min dəfə səfər olub.Rusiya vətəndaşları 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında Gürcüstana 1,14 milyon dəfədən çox səfər edib ki, bu da 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 47,3% çoxdur.
Marja.az bu barədə Gürcüstan Milli Turizm Administrasiyasının dərc etdiyi məlumatlara istinadən xəbər verir.
2023-cü ilin doqquz ayı ərzində Gürcüstana səfərlərin sayına görə Rusiya vətəndaşları liderdir. Turistlər üçün ən cəlbedici olan 3-cü rüb ərzində ruslar Gürcüstana 571 min 190 dəfə səfər ediblər ki, bu da 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,2% çoxdur.
2023-cü ilin cəmi doqquz ayında Gürcüstana 5,56 milyondan çox beynəlxalq səfər (+43%), o cümlədən 3,65 milyonu turizm (+35,2%) məqsədi ilə həyata keçirilib.
Gürcüstana səfərlərin sayına görə Türkiyə vətəndaşları Rusiyadan sonra ikinci yerdədir, türklər Gürcüstana 1,08 milyon dəfə (+99%) səfər ediblər. Üçüncü yerdə 736 min dəfə (+41,1%) səfər etmiş Ermənistan vətəndaşları qərarlaşıb. Növbəti yerləri İsrail (182,6 min səfər), Azərbaycan (147,1 min səfər), Qazaxıstan (129,9 min səfər) və Ukrayna (115,8 min səfər) vətəndaşları tutub.